in

Teknoloji bağımlılığı nedir ? Bağımlılıktan nasıl korunulur ?

Sağlıklı bir denge yaratılmalı
Teknoloji bağımlılığı artık hayatımızın her alanında var.İnsanlar artık akıllı telefonlarına ve tabletlerine bakmaktan dış dünyayı görmez hale geldiler.

Teknoloji Bağımlılığı nedir ?

Teknoloji bağımlılığı , teknoloji kullanıcı için olumsuz sonuçlarına rağmen kullanan kişinin artık saplantılı bir biçimde kullanmasına denir.Bu bağımlılık hali bireyin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.

Teknolojiye bağımlı yapan nedenler nelerdir ?

Teknolojiye bağımlılık yapan en önemli neden kişinin asosyal olmasıdır.Normal hayatta yapamayacakları şeyleri teknoloji sayesinde internet ortamında yapabilirler.

Tabiki oyunlar ve sosyal ağ gibi platformlar kişilerin mutluluk salgılayan hormonlarını da tetikler.

Film, dizi , oyun , sosyal medya gibi uygulama ve internet sitelerine çok hızlı erişimin gerçekleşeceği büyük bir ağdır.Günümüzde aranan bir bilgiye milisaniyeler içinde ulaşmak mümkündür.

Gençler üzerinde bağımlılığın riskleri nelerdir ?

Teknoloji asla kötü bir şey değildir.Fakat aşırı kullanım özellikle gençler için büyük riskler oluşturabilir.Günümüzde bazı oyunlar (mavi balina) gibi çocuklarımızın ve gençlerimizin ölümüne neden olabiliyor.
Teknoloji bağımlısı bir genç internetten tanıştığı kötü bir kişiyle başının belaya girmesine de oldukça açıktır.

Teknoloji ve beyin : Araştırmalar teknoloji bağımlılığı olan gençlerin beyin taramalarında alkol,kokain ve esrar bağımlılığına benzer olduğunu tespit etmişlerdir.

Gençlerde Teknoloji Bağımlılığının Önlenmesi

Bunu bir bağımlılık olarak görün ve kurtulmaya çalışın!

  1. Üretkenliğinizi arttırın

    Telefonlarınızdan , tabletlerinizden uzaklaşın ve üretkenliğinizi arttırın.Yeni bir hobi edinin.Kendinize, arkadaşlarınıza , ailenize zaman ayırın.

  2. Yeteneklerinizi keşfedin

    Deneyimlemediğiniz bir şeyler yapın.Mesela kayak yapmadıysanız kayak , basketbol oynamadıysanız basketbol oynamak gibi..Yetenekleriniz sizi hayata bağlayacak ve sosyallik

  3. Arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz oyunlar oynayın

    Hemen aklınıza tablet , bilgisayar oyunları gelmesin.Satranç gibi tabu gibi üretkenliğinizi arttıracak oyunlar oynamaya çalışın.

Teknoloji bağıımlılığından nasıl korunulur

Referanslar

1. Conrad, Brent. “Neden Facebook Bağımlılık Yapıyor? Facebook Bağımlılığının Yirmi Bir Sebebi – TechAddiction.” Video Oyunu Bağımlılığı Tedavi ve Bilgisayar Bağımlılığı Yardım – TechAddiction. Np, nd Web. 8 Şubat 2017. http://www.techaddiction.ca/why-is-facebook-addictive.html.

2. Goldstein, Rita Z. ve Nora D. Volkow. (2011). “Bağımlılıkta prefrontal korteksin disfonksiyonu: nörogörüntüleme bulguları ve klinik uygulamalar: Özet: Nature Reviews Neuroscience.” Doğa Yayın Grubu: bilim dergileri, işleri ve bilgileri. Macmillan Publishers Limited’in bir bölümü olan Nature Publishing Group. 8 Şubat 2017. http://www.nature.com/nrn/journal/v12/n11/abs/nrn3119.html.

3. NHS. “Aşırı manifatura seviyeleri” sağlıksız “. NHS Seçimleri. 10 Kasım 2010. Np Web. 2 8 Şubat 2017. http://www.nhs.uk/news/2010/11Kasım/Pages/Texting-and-teen-behaviour.aspx.

4. Lin, Fuchun, Zhou, Yan, Du, Yasong, Qin, Lindi, Zhao, Zhimin, Xu, Jianrong ve Hao Lei. (2012). “İnternet Bağımlılığı Bozukluğu Olan Ergenlerde Anormal Beyaz Madde Bütünlüğü: Kanal Tabanlı Mekansal İstatistik Çalışması.” Plos Bir. Ağ. 8 Şubat 2017. http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0030253.

5. Barseghian, Tina. “Öğretmenler Cep Telefonlarını Sınıfta Nasıl Çalışıyor | MindShift.” KQED Northern CA.KQED için Kamu Medyası, 10 Mayıs 2012. Web. 8 Şubat 2017. https://ww2.kqed.org/mindshift/2012/05/10/how-teachers-make-cell-phones-work-in-the-classroom/.

6. Hargrove, R. “Öğrencilerin Yaratıcı Düşünme Yeteneklerini Geliştirmede Teknolojinin Rolü – IATED Digital Library.” IATED Dijital Kütüphanesi. Np, nd Web. 2 Nisan 2013. http://library.iated.org/view/HARGROVE2009THE.

7. Lublin, Nancy. “Nancy Lublin: Hayat kurtaran manifatura | TED.com’daki video.” TED: Yaymaya değer fikirler. TED Konferansları, LLC, Web. 2 Nisan 2013. http://www.ted.com/talks/nancy_lublin_texting_that_saves_lives.html.

Yazımızı buraya kadar okuduysanız size çoook teşekkür ederiz.

Yazan Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tesettür giyim önerileri

Sizler için hazırladığımız tesettür giyim önerisi

split filmi görüşlerimiz

Film önerimizde bugün bir başyapıt Split var!