in

Koronavirüs (Covid-19) ‘dan korunmak için dezenfekte etmeniz gereken 7 şey

Koronavirüs (Covid-19) salgınından korunmak için dezenfekte etmeniz gereken tehlikeli eşyalarınız var.

Koronavirüs (Covid-19) salgınından korunmak mümkün !

Kış aylarında basit grip veya nezle gibi virüslerden de korunmak için bu yolları izlemelisiniz.Yeni koronavirüs bizi çok fazla duyarlı ve tedirgin yaptı.Bu süre içinde sizi ve ailenizi sağlıklı tutmak için, evinizde dezenfekte etmek için çok kilit noktalar var.Bu konular her virüs salgını için geçerli olacaktır.Virüsün yayılmaması adına nasıl adımlar izleyeceğinizi size aşağıda madde madde sıraladık.

Koronavirüs (covid-19) positive
Coronavirüs pozitif çıkmış kan testi

1.Baş düşmanınız Cep Telefonunuz !

Cep telefonunuza gün boyunca bir çok kez dokunuyorsunuz.Dışarıda, WC ‘ de , yatağınızda vb. yerlerde.

Arizona üniversitesi tarafından 2012 yılında yapılan bir araştırmanın cep telefonlarının tuvaletlerden daha çok mikrop taşıdığı ortaya konmuştur.

Size tavsiyemiz Cep telefonunuzu sık sık dezenfekte etmeniz.

2.Anahtar

Anahtarlarınızı kullandıktan sonra mutlaka sabunlu suyla yıkamanızı tavsiye ediyoruz.Anahtarlarınız günde en az bir kaç kez kullandınız ama hiç temizlemiyorsunuz.
Anahtarlarınızı eve gelir gelmez temizleyin.

3.Kapı tokmakları ve kolları

Sizin haricinizde ailenizin , misafirlerinizin kullandığı ve hiç temizlik konusunda gözden kaçan yerlerdendir.Covid-19 düz yüzeylerde 48 saat yaşayabiliyor.Bu yüzden kapı kolları ve tokmakların temizliği çok önemlidir.

4.Mutfak tezgahı ve tüm bataryalar

Muhtemelen mutfak tezgahınızı sürekli temiz tutmaya çalışıyorsunuz.Fakat bu dönemde tüm ailenin çok sık kullandığı tezgah ve tüm bataryaların sık sık temizlenmesi gerekiyor.

5.Kredi kartı ve paralar

Kredi kartlarınız alışveriş ödemelerinizde kasiyerlerin elinden geçiyor.Bu konu çok önemli çünkü eldiven takan kasiyer bile olsa ellerinden bir sürü para ve kredi kartı geçiyor.Bu yüzden kredi kartınızı da nemli sabunlu bez temizleyin.Para ile temas ettiğiniz her an tekrar ellerinizi sabunlayın.

6.Bilgisayarınız & Tabletiniz

Hemen hemen hepimizin çalışma ortamlarında bilgisayar , tablet gibi cihazlar var.Bu dönemde cihazlarınızın temizliğine ekstra özen göstermeniz gerekmektedir.

7.TV kumandası

Şimdi bir düşünün tv kumandanızı en son ne zaman dezenfekte ettiniz ? Tv kumandaları telefon gibi mikropların ve virüslerin çok sevdiği yerlerdir.Tv kumandanızı en az 70 izopropil kolonya veya çeşitli dezenfektanlarla temizlemeniz gerekmektedir.

Ciddiye almak çok önemli !

Bu maddeler sizi koruyacaktır fakat yeterli olmayacaktır.Sizin en büyük dikkat etmeniz gereken bu günlerde hijyenlerine dikkat etmeyen insanlardan uzak durmak olacaktır.Bu günlerde bazı insanlar koronavirüs konusunda çok fazla vurdumduymaz davranabiliyor.

Dünya sağlık örgütünün pandemi ilan ettiği günlerde , dışarıda maalesef ki durumu hiç ciddiye almayan insanlar görüyoruz.Tüm devlet yetkililerimizin uyardığı gibi biz de tekrar etmek istiyoruz.

#Evdekal Türkiye zorunda olmadıkça dışarıya çıkmayın.

Koronavirüs ile ilgili doğru bilgi için lütfen sağlık bakanımız sayın Dr.Fahrettin Koca ‘nın resmi twitter hesabını takip ediniz.
https://twitter.com/drfahrettinkoca

Yazan Admin

1 Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

you netflix dizi önerisi

You netflix dizi önerisi

maske

Maske ve eldiven kullanımı şart mı?