in

Kalp sağlığı hakkında bilmeniz gereken 10 önemli madde.

Kalbimiz, anne karnından ölene dek durmaksızın atan ve yaşamsal tüm fonksiyonlarımızın devam etmesini sağlayan en önemli organımız.

Nefes almamızdan vücudumuzda ki kan dolaşımına kadar tüm fizyolojik sürecimizde etkisi var.Kalbin ,vücudumuz üzerindeki etkisi de önemi de oldukça büyük. Peki kalp sağlımıza gereken önemi veriyor muyuz? İnsanın varoluşundan yok oluşuna kadar devam eden süreçte aralıksız çalışan mükemmel organ! Varlığımızı sürdürebilmemizde ki etkisini düşünerek ona gereken önemi vermeliyiz. Kalp sağlığı yerinde olmaması halinde yaşanacak sıkıntılar ve hastalık zincirlerine engel olmak için sizde kalbinizi sevin ve ona iyi bakın. 10 maddeden oluşan kalp sağlığınız ile alakalı önemli noktaları okuduktan sonra eksik parçaları tamamlamanızı temenni ederiz.

Gelelim altın değerindeki 10 maddeye ;

 1. Stresten uzak durun!  Yapılan birçok bilimsel çalışma gösteriyor ki stres birçok hastalığı tetikliyor. Yoğun strese uzun süre maruz kalan insanlarda kalp ve damar yolu hastalıkları, kanser ve tümör gibi tedavi süreçleri ağır geçen rahatsızlıkların kısa sürelerde oluştuğu anlaşılmıştır. Bu durum kalp sağlığınız içinse büyük risk taşıyor. Kalp ve damar yolu rahatsızlığı olan hastaların strese maruz kalması halinde vücutta kalıcı hasarlar meydana gelebilirken daha kötü senaryolar yaşanması da kaçınılmaz oluyor. Kalbinizi güvende tutmak için stresten uzak durmanız gerekiyor

 2. Sağlıklı beslenin
  Sağlıklı bir beslenme sağlıklı organlar ve zinde bir beden demektir. İşlenmiş gıdaların ve genetiği değiştirilmiş ürünlerin hayatımızı ele geçirmesi ile birlikte kalp sağlığımızı korumak daha güç hale geldi. Son yıllarda kalp sorunlarından kaynaklı ölümlerin sayısı iyice arttı. 7’den 70’e her yaştan insan kalp ve damar yolu hastalıkları ile mücadele ediyor, tedaviler alıyor ve operasyonlara maruz kalıyor fakat dengeli ve sağlıklı beslenme gibi hayati öneme sahip konularla ilgilenmiyor. Beden ve ruh sağlığınız için ve tabi ki kalp sağlığınız için mevsiminde yetişen gıdalar tüketmelisiniz. Uzmanlar mevsimi dışında tüketilen sağlıklı başlığı altında ki meyve sebzelerin insan sağlığına zarar verdiğine dair çalışmalar paylaşıyorlar. İşlenmemiş sağlıklı ve mevsiminde tüketilen besinler, deniz mahsulleri ve kırmızı et grubunu ise dengeli ve düzenli tüketilmesi halinde kalbin hücresel bağlamda kendisini yenileyerek daha sağlıklı bir hale geldiği açıklandı.

 3. Spor yapın
  Spor hayatın her alanında var. Her hareketimiz bir spor kadar faydalı fakat hareketsiz bir beden ve sağlıksız beslenme insanları kalp sağlığının bozulduğu ve hastalıkların çoğaldığı bir yere koşar adım sürüklüyor. Kalp sağlığınız korumak için ağır sporlar yapmanıza gerek yok. Günlük veya düzenli olarak yapacağınız hafif yürüyüşler ya da koşular ile kan akışınızı hızlandırarak hücrelerinizin yenilenmesini hızlandırır ve onarım süresini kısaltırsınız.

 4. Bol bol su için
  Su içmek kalp sağlığından ziyade beden sağlığı için çok önemli bir alışkanlıktır. Vücudumuzun yüzde 70’inin su olduğu varsayımından yola çıkarak günlük su ihtiyacının altına düşülmemesi önemlidir. Vücutta ki toksinlerin atılmasında büyük bir etkisi olan su doğrudan ve dolaylı olarak kalp sağlığı içinde büyük öneme sahiptir. Vücut kitle indeksinize bakarak günlük minimum içmeniz gereken su miktarını öğrenerek bu alışkanlığı edinmenizi öneririz.

 5. Sigaradan uzak durun  Sigara içene olduğu kadar ortamda maruz kalan ve pasif içicide dediğimiz kişiler içinde oldukça zararlı etkilere sahiptir. Ciğerler ve kalp sigaradan ilk etkilenen organlardır. Alınan her nefeste kanı zehirleyen bu madde ile önce kan sonra kalp sağlığı bozulur. Vücutta ki tüm kanın pompalanmasını sağlayan kalp zehirlenmiş toksik kanı tüm organlara yayar ve hastalıklar başlar. Anneden bebeğe kadar etkili olan bu zehri kalp sağlığınız ve sevdikleriniz için bırakarak ilk adımı atabilirsiniz.

 6. Doktorunuza görünün
  Düzenli muayene olmayı alışkanlık edinin. Yaşınız ne olursa olsun hasta olmayı beklemeden sağlıklı bedeninizi korumak adına yıllık kapsamlı muayene ve testlerinizi yaptırın.

 7. Yağlı yiyeceklerden uzak durun
  Kalp sağlığının en büyük düşmanı yağlı yiyeceklerdir. Kolesterol ve obezite gibi ciddi rahatsızlıklara neden olan yağlı yiyecekler kalp krizi ve damar tıkanıklıklarına neden olabilmektedir. Sağlığınız için organik yağları yeterli miktarda kullanarak basit adımlarla daha uzun yaşayabilmek sizin elinizde.

 8. İlaç tüketimine dikkat
  Kalp sağlığını etkileyen bir diğer faktör ise bilinçsiz ve sık ilaç tüketimidir. Doktor kontrolünde tüketilmeyen ilaçlar kalp hastalıklarının yanı sıra böbrek ve mide gibi organlara da ciddi hasarlar verebilirken zehirlenmelere de yol açabilir. Doktorunuzun reçetesi harici ilaç tüketimini bırakmanız kalbinize attığınız en güzel adımdır.

 9. Alkol tüketiminden vazgeçin
  Her ne kadar belli oranlarda alkol tüketimin kalp ve damar yolları için faydalı olduğu yönünde açıklamalar olsa da uzun vadede alkol beden ve kalp sağlığının düşmanıdır diyebiliriz. Alkol yerine bol bol su tüketin.

 10. Şerbetli tatlılardan kaçının ve sütlü tatlılar ile dost olun
  Şeker tüketimi belli oranlarda vücudun gereksinimi olsa da vücuda şeker alımının doğal kaynaklardan olması taraftarıdır. Meyve ve sebzelerin tüketiminden alınan şekerin vücut için yeterli olacağını söylemekteler. Kalp sağlığı açısında bakıldığı zaman şerbetli tatlılar sizi bir felakete sürükleyebilir fakat sütlü tatlıların dengeli tüketiminin sağlığınızı olumsuz yönde etkilemeyeceğinizi de eklemeden geçmeyelim.

Kalp dostu bu güzel bilgiler için derlediğimiz tüm maddeleri sonuna kadar okuyanlara sonsuz teşekkürler ederiz! Bizi takip etmeye devam edin.

https://giyimonerisi.com/kategori/saglik bölümünü takip ederek sizler için hazırladığımız diğer makalelere göz atabilirsiniz.

Yazan Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara karaoke bar

tesettür giyim önerileri

Sizler için hazırladığımız tesettür giyim önerisi